THE LOCAL NEWS OF THE MADISON VALLEY, RUBY VALLEY AND SURROUNDING AREAS

Ennis’s Jacob Mulholland placed 1st at 5’ 10” in the High JumpSophomore, Jackson Nye placed 1st in the 1600 meter run with a time of 5:09:31. He also placed 1st in 400 Meters with a time of 55.44, 1st in 800 Meters with a time of 2:18:55, 6th in 300m Hurdles with a time of 50.78, and 2nd in Javelin with a throw of 126 feet 6 inches. (A. Christensen photos)Junior Vern Homner placed 1st in the High Jump with 5’10”, 1st in the Long Jump with 19’ 5.75”, 1st in Triple Jump with 41’ 11.25”, 2nd in Discus with 132’ 7”, 2nd in Shot Put with 38’ 2.5”.Harrison sophomore Rosie Chater placed 3rd in the 100m Hurdles with a time of 19.67. She also place 5th in the Triple Jump with 27’ 3.5”, 6th in the Long Jump and 5 in the 4 x 100 Relay.

Bozeman 12 C track meet results

BOZEMAN – On Saturday, May 11, Harrison, Ennis, Sheridan and Twin Bridges track teams competed at the District 11 - 12C Track Meet in Bozeman. Harrison boys’ track team is placed 1st for the second year in a row. Full results can be found https://www.athletic.net/TrackAndField/meet/373864/results

 

Mens results

100 Meters

2. Luke Cima,  11.98a PR,  Harrison

4. Chase Fitzpatrick,  12.23a,  Twin Bridges

5. Chris Frasier,  12.33a,  Twin Bridges

6. Zayne Sanborn,  12.39a,  Ennis

7. Hartson VanHouten,  12.50a PR,  Sheridan

8. Rustan Lucas,  12.55a,  Ennis

10. Nate Konen,  13.16a PR,  Twin Bridges

11. Jason Chisolm,  13.22a PR,  Sheridan

12. Edgar Garcia,  13.26a,  Ennis

13. Brand Ostler,  13.28a,  Ennis

14  Aaron Grabil,  NT,  Twin Bridge

 

200 Meters

1. Tate Smith,  24.13a PR,  Twin Bridges

3. Zayne Sanborn,  25.34a PR,  Ennis

4. Rustan Lucas,  25.51a PR,  Ennis

7. Edgar Garcia,  27.06a SR,  Ennis

9. Brand Ostler,  27.30a,  Ennis

,  Aaron Grabil,  NT,  Twin Bridges

 

400 Meters

1. Jackson Nye,  55.44a PR,  Harrison

3. Rustan Lucas,  58.32a PR,  Ennis

4. Morgan Hendrickson,  58.70a PR,  Twin Bridges

 

800 Meters

1. Jackson Nye,  2:18.55a,  Harrison

3. Will Morris,  2:21.24a,  Twin Bridges

5. Wyatt Fredson,  2:36.59a PR,  Ennis

6. Hunter Sager,  2:38.77a PR,  Twin Bridges

 

1600 Meters

1. Jackson Nye,  5:09.31a,  Harrison

2. Luke Dvorak,  5:16.37a,  Sheridan

3. Will Morris,  5:18.71a PR,  Twin Bridges

4. Hunter Sager,  5:45.45a,  Twin Bridges

5. Ryan O’Connell,  5:58.52a,  Ennis

6. Wyatt Fredson,  6:17.56a SR,  Ennis

 

4x100 Relay

2. Twin Bridges,  48.42a,  Steve Smathers,   Chase Fitzpatrick,   Chris Frasier,   Nate Konen

3.  Ennis,  49.13a,  Zayne Sanborn,   Edgar Garcia,   Brand Ostler,   Rustan Lucas

6.  Sheridan,  50.40a,  Jason Chisolm,   Moxon Lee,   Issac Bendon,   Hartson VanHouten

 

4x400 Relay

1.  Twin Bridges,  3:58.50a, Ethan Kneeland,   Aaron Grabil,   Morgan Hendrickson,   Tate Smith

5.  Ennis,  4:16.09a,  Kyle LaClair,   Ryan O’Connell,   Wyatt Fredson,   Jacob Mulholland

12C Shot Put

1. Layne Homner,  39-10.25,  Harrison

2. Vern Homner,  38-02.50,  Harrison

3. Jack Gilman,  36-01.50,  Sheridan

4. Matthew Kaiser,  34-07.00,  Twin Bridges

5. Nate Konen,  34-06.50 PR,  Twin Bridges

8. Rob Dale,  29-03.00 PR,  Twin Bridges

9. Cody Olsen,  26-09.25 PR,  Twin Bridges

10. Colby Caldwell,  26-04.00,  Sheridan

12. Kyie Salerno,  23-03.00,  Twin Bridges

 

 

12C Discus

1. Layne Homner,  135-02 SR,  Harrison

2. Vern Homner,  132-07 PR,  Harrison

3. Luke Cima,  123-10 PR,  Harrison

4. Steve Smathers,  109-01 PR,  Twin Bridges

8. Jack Gilman,  95-10,  Sheridan

9. Rob Dale,  91-03 PR,  Twin Bridges

10. Nate Konen,  88-06 PR,  Twin Bridges

11. Cody Olsen,  75-08,  Twin Bridges

12. Colby Caldwell,  71-03,  Sheridan

15. Tyler Bacon,  51-06,  Harrison

Matthew Kaiser,  ND,  Twin Bridges

 

 

12C Javelin

1. Steve Smathers,  176-00,  Twin Bridges

2.  Jackson Nye,  126-06,  Harrison

3. Nate Konen,  125-01 SR,  Twin Bridges

4. Matthew Kaiser,  121-07,  Twin Bridges

5. Chase Fitzpatrick,  120-04,  Twin Bridges

8. Kyle Homner,  116-01 PR,  Harrison

11. Kyle LaClair,  101-09 PR,  Ennis

12. Cody Olsen,  100-05 PR,  Twin Bridges

14. Colby Caldwell,  94-09 PR,  Sheridan

15. Jason Chisolm,  94-03 PR,  Sheridan

17. Edgar Garcia,  87-04,  Ennis

19. Dillon Christiansen,  64-08 PR,  Harrison

Tyler Bacon,  ND,  Harrison

 

 

12C High Jump

1. Jacob Mulholland,  5-10.00,  Ennis

1. Vern Homner,  5-10.00 PR,  Harrison

3. Luke Cima,  5-04.00 SR,  Harrison

4. Kyle Homner,  5-00.00 PR,  Harrison

4. Zayne Sanborn,  5-00.00 PR,  Ennis

Tyler Bacon,  NH,  Harrison

Jason Chisolm,  NH,  Sheridan

Chase Fitzpatrick,  NH,  Twin Bridges

 

 

Mens 12C Pole Vault

1. Moxon Lee,  11-09.00 PR,  Sheridan

2. Hartson VanHouten,  11-00.00,  Sheridan

4.Issac Bendon,  10-00.00 PR,  Sheridan

 

Triple Jump

1. Vern Homner,  41-11.25SR,  Harrison

2. Tate Smith,  40-04.25PR,  Twin Bridges

3. Luke Cima,  38-09.50,  Harrison

6. Brand Ostler,  34-02.25PR,  Ennis

Morgan Hendrickson,  ND,  Twin Bridges

 

 

Women’s results

 

100 Meters

1. Tia Hill,  13.75aPR,  Sheridan

3. Clancy Phillips,  13.97a,  Twin Bridges

4. Brooke Grow,  14.01aPR,  Sheridan

6. Lexie Stockett,  14.31aPR,  Twin Bridges

7. Cassidy Carruthers,  14.42a,  Ennis

8. Katelyn Nutt,  14.94aPR,  Ennis

9. Shallynne Von Burgen,  15.05aPR,  Ennis

 

200 Meters

1. Tia Hill,  28.31aPR,  Sheridan

2. Clancy Phillips,  28.77aSR,  Twin Bridges

4. Brooke Grow,  29.18aPR,  Sheridan

5. Ellawynn Morrison,  29.21aPR,  Ennis

6. Kara Dale,  29.83aPR,  Twin Bridges

9. Nora Humbert,  31.43a,  Twin Bridges

10. Lillian Connor,  33.04aPR,  Ennis

Katelyn Nutt,  NT,  Ennis

Cassidy Carruthers,  NT,  Ennis

Shallynne Von Burgen,  NT,  Ennis

 

400 Meters  

4. Ellawynn Morrison,  1:09.22aPR,  Ennis

7. Katelyn Nutt,  1:14.87aPR,  Ennis

8. Lillian Connor,  1:15.42aPR,  Ennis

9. Bronwyn Comer,  1:20.44a,  Ennis

Avery Oliver,  NT,  Ennis

 

800 Meters   

2. Maida Knapton,  2:42.29aSR,  Ennis

 

1600 Meters  

1. Maida Knapton,  6:10.39aSR,  Ennis

6. Aleena Bacon,  6:40.37aPR,  Harrison

7. Kate Fisher,  7:04.59a,  Twin Bridges

 

3200 Meters 

3. Kate Fisher,  15:16.10aPR,  Twin Bridges

4. Madison Fabel,  17:20.51a,  Sheridan

 

100m Hurdles – 33-inch 

3. Rosie Chater,  19.67aPR,  Harrison

5. Katelyn Nutt,  21.62aPR,  Ennis

6. Lillian Connor,  21.70a,  Ennis

7. Bronwyn Comer,  22.50a,  Ennis

Cassidy Carruthers,  NT,  Ennis

Shallynne Von Burgen,  DQ,  Ennis

 

300m Hurdles – 30-inch

6. Lillian Connor,  1:01.14aPR,  Ennis

Rosie Chater,  NT,  Harrison

 

4x100 Relay 

4.  Brooke Grow, Madison Fabel, Caitlyn Galiger, Tia Hill,  57.11a,  Sheridan

5.  Jaclyn Hartman, Kayley Christensen, Rosie Chater, Aleena Bacon,   1:00.77a,  Harrison

Clancy Phillips, Kara Dale, Nora Humbert, Lexie Stockett,DQ, Twin Bridges

 

4x400 Relay  

3.  Clancy Phillips, Kate Fisher, Kara Dale, Nora Humbert, 4:48.87a,  Twin Bridges

4.  Avery Oliver, Ellawynn Morrison, Bronwyn Comer, Maida Knapton,  4:52.64a,  Ennis

Shot Put - 4kg,  

1. Hailey Pack,  32-11.50,  Twin Bridges

2. Shelbey Klein,  30-08.50PR,  Ennis

3. Aleena Bacon,  29-07.00,  Harrison

4. Blu Keim,  28-08.50,  Twin Bridges

5. Caitlyn Galiger,  28-03.00,  Sheridan

6. Kayley Christensen,  28-00.00PR,  Harrison

7. Zoe Lee,  27-04.25,  Sheridan

8. Brooke Melhoff,  26-06.00,  Twin Bridges

10. Faith Larsen,  24-08.25,  Sheridan

14. Mhanon Sullivan,  22-05.00,  Twin Bridges

16. Lilly Grabil,  21-05.25,  Twin Bridges

17. Rebecca Hodgson,  19-11.00PR,  Ennis

18. Jaclyn Hartman,  17-03.25,  Harrison

 

Discus - 1kg   

1. Blu Keim,  103-08,  Twin Bridges

2. Kayley Christensen,  94-01PR,  Harrison

3. Hailey Pack,  91-09PR,  Twin Bridges

4. Faith Larsen,  87-01PR,  Sheridan

5. Shelbey Klein,  84-00,  Ennis

6. Zoe Lee,  80-05SR,  Sheridan

7. Brooke Grow,  71-06,  Sheridan

9. Mhanon Sullivan,  68-03,  Twin Bridges

10. Brooke Melhoff,  67-07SR,  Twin Bridges

13. Caitlyn Galiger,  63-10,  Sheridan

14. Nora Humbert,  61-00,  Twin Bridges

 

Javelin - 600g 

1. Shelbey Klein,  112-06PR,  Ennis

2. Faith Larsen,  99-09PR,  Sheridan

3. Caitlyn Galiger,  93-01PR,  Sheridan

4. Blu Keim,  91-01PR,  Twin Bridges

5. Cassidy Carruthers,  88-00PR,  Ennis

8. Zoe Lee,  79-09SR,  Sheridan

9. Aleena Bacon,  79-04,  Harrison

10. Hailey Pack,  77-04,  Twin Bridges

11. Kayley Christensen,  73-02PR,  Harrison

12. Katelyn Nutt,  71-11PR,  Ennis

13. Bronwyn Comer,  70-08PR,  Ennis

14. Shallynne Von Burgen,  70-05,  Ennis

16. Brooke Melhoff,  61-11PR,  Twin Bridges

17. Nora Humbert,  61-00PR,  Twin Bridges

20. Lilly Grabil,  51-08,  Twin Bridges

 

High Jump 

1. Jourdain Klein,  5-02.00,  Ennis

2. Asha Comings,  4-06.00,  Granite

3. Ellawynn Morrison,  4-06.00PR,  Ennis

5. Avery Oliver,  4-04.00PR,  Ennis

6. Macie Martinell,  4-04.00PR,  Lima

8. Darby Perrenoud,  4-00.00,  Lima

 

Long Jump

2. Tia Hill,  14-05.50,  Sheridan

4. Ellawynn Morrison,  14-02.75,  Ennis

6. Rosie Chater,  12-10.00,  Harrison

7. Jaclyn Hartman,  12-02.50PR,  Harrison

9. Rebecca Hodgson,  10-08.00PR,  Ennis

 

Triple Jump,  

1. Jourdain Klein,  35-00.25,  Ennis

5. Rosie Chater,  27-03.50PR,  Harrison

 

PR – personal record, 

SR – state record

Featured: 
Add Article to Front Page Categorized News

More Information

The Madisonian

65 N. MT Hwy 287
Ennis, MT 59729
406-682-7755
www.madisoniannews.com

Editorial: editor@madisoniannews.com
Display ad orders, inserts, subscriptions: sales@madisoniannews.com
Classified ads/Legal ads: eleonard@madisoniannews.com
Billing: shill@madisoniannews.com

Comment Here